Članci i enciklopedije

Cink

Cink

Cink

Cink ima važnu ulogu u proizvodnji hormona, uključujući povećanje razine testosterona koji ima važnu ulogu kako u muškom tako i u ženskom tijelu. Utječe na ženske spolne hormone, a sudjeluje i u nastanku i otpuštanju jajašca unutar i iz jajnika.

Opis

Cink

Prednosti konzumacije i uloga u tijelu:

Cink je važan mineral koji se nalazi u svim tjelesnim stanicama. Od ključnog je značaja za normalno djelovanje imunološkog sustava. Igra važnu ulogu u diobi stanica, rastu stanica, zacjeljivanju rana i razgradnji ugljikohidrata.

Potreban nam je i za osjećaj za miris i okus. Poboljšava djelovanje inzulina, a uz to je i od ključnog značaja za rast i razvoj u djetinjstvu.

 

Manjak i simptomi:

Manjak cinka čest je kod ljudi koji konzumiraju prehranu s niskim udjelom bjelančevina i u slučaju vegetarijanskog načina prehrane. Česti simptomi manjka su:

  • česte infekcije,
  • gubitak kose,
  • loš apetit,
  • tegobe s osjećajem za okus,
  • tegobe s osjećajem za miris,
  • rane na koži,
  • sporiji rast i razvoj,
  • lošiji vid u tami,
  • dugotrajno cijeljenje ozljeda.

 

Preporučena dnevna doza:

Djeci (1-3 godina) je dnevno potrebno 3,0 mg cinka.

Djeci (4-6 godina) je dnevno potrebno 5,0 mg cinka.

Djeci (7-9 godina) je dnevno potrebno 7,0 mg cinka.

Djeci (10-12 godina) je dnevno potrebno 7,0-9,0 mg cinka.

Djeci (13-14 godina) je dnevno potrebno 7,0-9,5 mg cinka.

Mladež (15-18 godina): djevojčicama je dnevno potrebno 7,0 mg cinka, a dječacima 10,0 mg cinka.

Odrasli: ženama je dnevno potrebno 7,0 mg cinka (trudnice 10 mg, dojilje 11 mg), a muškarcima 10,0 mg cinka.

 

Nuspojave ili predoziranje:

Predoziranje cinkom može uzrokovati nastanak grčeva u želucu, proljev i povraćanje. Pojava tih simptoma najčešća je 3 do 10 sati nakon predoziranja. Simptomi nestaju u kratkom vremenu nakon prestanka konzumacije cinka. Preveliki unos može uzrokovati manjak bakra ili željeza.

 

Dobar izvor hranjivih tvari:

Dobar izvor cinka su bjelančevine životinjskog podrijetla. Govedina, svinjetina i janjetina sadrže veće količine cinka od ribe.

Odličan izvor cinka su također orašasti plodovi, mahunarke i kvasac.

Voće i povrće nisu dobar izvor cinka jer naše tijelo ne može upotrijebiti cink iz biljnih izvora.

Pronalazimo ga i u većini multivitaminskih i mineralnih dodataka prehrani te u nekim lijekovima koji su dostupni bez recepta (pastile i sprejevi za nos).

 

Jeste li znali?

Cink ima važnu ulogu u proizvodnji hormona, uključujući povećanje razine testosterona koji ima važnu ulogu kako u muškom tako i u ženskom tijelu. Utječe na ženske spolne hormone, a sudjeluje i u nastanku i otpuštanju jajašca unutar i iz jajnika.

Nužno je potreban za proizvodnju estrogena i progesterona kod žena. Riječ je o hormonima koju podupiru reproduktivno zdravlje žena. Previsoka ili preniska razina estrogena može uzrokovati tegobe s menstruacijom, oscilacije raspoloženja, pojavu prerane menopauze, neplodnost ili čak povećan rizik za razvoj nekih oblika raka. 

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.