Članci i enciklopedije

Bučino ulje

Bučino ulje

Bučino ulje

Bučino ulje može nam pomoći održati zdravlje prostate. Poznato je da nas bučino ulje štiti od nastanka raka prostate, no također je odlično i za održavanje njegovog općeg zdravlja. Smanjuje veličinu povećane prostate, posebice u slučaju benigne hiperplazije prostate.

Opis

Bučino ulje dobiva se od:

Ime biljke: Buča

Latinsko ime biljke: Cucurbita

Druga imena za ulje: Ulje bundeve, crno zlato

 

Opći opis biljke i postupak proizvodnje:

Buče su rod biljaka iz porodice bundeva. Poznajemo više vrsta buča koje su prije svega korisne zbog plodova koji sadrže bučine sjemenke. Mogu biti trajnice (rastu u sušim područjima) ili jednogodišnje biljke koje zahtijevaju neprestanu opskrbu vodom. Plodovi su različitih boja, a obično uključuju zelenu, žutu ili narančastu boju te mogu biti različite veličine. Udomaćeni primjerci mogu težiti i do 300 kilograma.

Bučino ulje dobiva se od sjemenki buče, obično iz roda Cucurbita pepo var. styrriaca. Riječ je o jednoj od kulinarskih posebnosti Hrvatske, posebice na sjeveru Hrvatske. Dobiva se postupkom hladnog prešanja. Bučine se sjemenke poprže, nakon čega se isprešaju u preši. 100 % bučino ulje prepoznajemo po njegovoj gustoći i tamno zelenoj boji. U nekim dijelovima Hrvatske bučino se ulje koristi već od 19. stoljeća.

Ulje je bogato omega-3-6-9 masnim kiselinama, a sadrži čak 80 % nezasićenih masnih kiselina.

 

Upotreba ulja:

Bučino ulje koristi se u kulinarstvu. Najčešći način upotrebe je u obliku preljeva za salatu, iako ga možemo koristiti i na mnoge druge načine. Tipičan hrvatski preljev za salatu sastoji se od bučinog ulja i octa. Upotrijebiti ga možemo i za poboljšanje okusa slastica – u kombinaciji sa sladoledom od vanilije uistinu je odlično. U Austriji i Hrvatskoj često ga dodajemo i u juhe od bundeve. Ulje nije prigodno za zagrijavanje jer bi se time uništile njegove esencijalne masne kiseline.

Proteklih nekoliko godina zabilježena je i upotreba bučinog ulja u kozmetičke svrhe. Od hladno prešanog bučinog ulja moguće je izraditi sapune za njegu kože i balzam za usne.

 

Recepti:

Za ukusan preljev za salatu od bučinog ulja potrebno nam je:

  • 2 žlice i pol maslinovog ulja,
  • 1 žlica balzamičnog ulja
  • ½ žlica senfa,
  • ½ žlica meda,
  • 1 žlica bučinog ulja,
  • 1 prstohvat soli.

Sve sastojke dobro promiješamo u malenoj posudi. Na vrh pripremljene salate posipamo nekoliko bučinih sjemenki.

 

Jeste li znali? Novija istraživanja:

Bučino ulje može nam pomoći održati zdravlje prostate. Poznato je da nas bučino ulje štiti od nastanka raka prostate, no također je odlično i za održavanje njegovog općeg zdravlja. Smanjuje veličinu povećane prostate, posebice u slučaju benigne hiperplazije prostate.

Njegova ljekovita svojstva nisu ograničena samo na prostatu. Naime, ulje od bučinih koštica može nam poboljšati pamćenje, dok nam udio triptofana pomaže u liječenju anksioznosti. Ulje nam može također pomoći u uklanjanju nesanice.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.