Članci i enciklopedije

Manjak vitamina K1 kod djece i posljedice

Manjak vitamina K1 kod djece i posljedice

Manjak vitamina K1 kod djece i posljedice

Novorođenčeta u svojem tijelu nakon rođenja nemaju dovoljno vitamina K, koji bi omogućio normalno zgrušavanje krvi. Zbog toga su u slučaju krvarenja životno ugroženi.

Opis

Manjak vitamina K1 kod djece i posljedice

 
O vitaminu K rijetko čujemo, iako je riječ o vrlo važnoj hranjivoj tvari koja čuva zdravlje djece. Riječ je o vitaminu topivom u mastima, koji ima važnu ulogu u normalnom zgrušavanju krvi, što znači da sudjeluje u zaustavljanju krvarenja. Odgovoran je za proizvodnju 4 od 14 bjelančevina koje su nužne za zgrušavanje krvi. Jednako tako, sudjeluje pri tvorbi drugih bjelančevina u tijelu koje brinu za zdravlje krvi, kosti i bubrega. Istraživanja pokazuju da su niske razine vitamina K u krvi povezane sa slabom gustoćom kosti u odrasloj dobi. Budući da se izgradnja kosti odvija u dječjoj dobi, mališanima je potrebno osiguravati dovoljne količine tog važnog vitamina.

 

Gdje se sve nalazi vitamin K?

Kao i vitamin D, naše tijelo proizvodi vitamin K iz određenih bakterija u crijevima. Dugotrajna ili česta uporaba antibiotika može uništiti vitamin K u crijevima zato je smisleno posegnuti za namirnicama koje ga sadrže (špinat, zelje, brokula, jaja, jetra).
 

Zašto vitamin K trebaju i novorođenčeta?

Novorođenčad u svojem tijelu pri rođenju nema dovoljno vitamina K koji bi omogućio normalno zgrušavanje krvi. Zbog toga su u slučaju krvarenja životno. Budući da se većina vitamina K proizvodi u našem probavnom sustavu, nešto pa ga dobivamo iz određenih prehrambenih namirnica. U prvih šest mjeseci zbog nedostatka tog vitamina ugrožena je dojenčad.
 

Što su vitamini K1 i K2?

Vitamin K je izraz koji označava skupinu spojeva među kojima su najvažniji vitamin K1 i vitamin K2. Vitamin K1 nalazi se u tamnom zelenom lisnatom povrću, a vitamin K2 u mesu, siru i jajima. Dodaci prehrani uglavnom sadrže oblik K1
 

Koliko vitamina K djeca trebaju?

  • 0-6 mjeseci: 2,0 mikrograma / dan
  • 7-12 mjeseci: 2,5 mikrograma / dan
  • 1-3 godine: 30 mikrograma / dan
  • 4-8 godina: 55 mikrograma / dan
  • Dječaci i djevojčice, 9-13 godina: 60 mikrograma / dan
  • Mladići i djevojke, 14-18 godina: 75 mikrograma / dan


Osiguravanje vitamina K djetetu u razdoblju neposredno poslije rođenja je najbolji način za sprječavanje pomanjkanja istog. 

 
Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.