Članci i enciklopedije

Cedar (Cedrus)

Cedar (Cedrus)

Cedar (Cedrus)

Oraščići sibirskog cedra sadrže savršeni omjer masnih kiselina. Budući da sadrži vrlo malo zasićenih masnih kiselina, puno jednostavnih bjelančevina i drugih tvari koje koriste našem zdravlju, možemo ih koristiti za smanjenje rizika od nastanka srčanih bolesti.

Opis

Cedar

Latinsko ime:

Cedrus

Upotrebljivi dio:

Oraščići, drvo, smola

Druga imena:

/

 

Opći opis i povijest:

Cedar je zimzeleno drvo koje potječe iz istočnog Sredozemlja i Himalaje. Poznajemo više vrsta cedra, među kojima se (naravno u zdravstvene svrhe) najviše koristi sibirski cedar koji potječe iz Europe i Azije. Može narasi u visinu od 50 metara, a u starosti može postići i više od 750 godina.

Njegovi se oraščići koriste za proizvodnju ulja koje ima mnogobrojna ljekovita svojstva. Vrlo su slični borovim sjemenkama i sadrže mnoge tvari koje su korisne za naše zdravlje.

Ljekovita svojstva cedra poznavali su već u antičko doba. Sibirski je cedar jedna od najljepših i najsnažnijih biljaka na Zemlji koja se već dugi niz godina smatra ljekovitim drvom. U Starom zavjetu Bog uči kako liječiti ljude i dezinficirati domove uz pomoć cedra.

Stanovnici Sibira vjeruju da je ulje oraščića sibirskog cedra kozmička energija, zbog čega ga tradicionalno prešaju prilikom svakog punog mjeseca.

Navodno se koristio i za izgradnju babilonskih visećih vrtova i Salomonovih hramova.

Indijanci su ga koristili za izradu koplja i strelica, kao i za liječenje različitih bolesti.

 

Korištenje u prehrani i upotreba:

Od cedra se proizvodi eterično ulje koje ima mnogobrojna ljekovita svojstva.

 

Upotreba u zdravstvene svrhe:

Ulje je cedra uistinu svestrano. Možemo ga koristiti u liječenju različitih zdravstvenih tegoba. Jedna od njih je i ekcem – riječ je o čestoj kožnoj bolesti koja je popraćena suhom i crvenom kožom. Ulje cedra liječi upale, a sadrži i tvari koje djeluju protiv mikroba te stoga sprječava mogućnost nastanka zaraza.

Potiče rast folikula kose i povećava protok krvi vlasišta, što pak pridonosi ubrzanom rastu kose, a uz to i sprječava ispadanje kose.

Djeluje i kao diuretik, što znači da potiče uriniranje i na taj način pomaže tijelu da se riješi toksina. Pomaže nam kod infekcija mokraćnog mjehura, zadržavanja vode u tijelu i drugih tegoba s bubrezima.

 

Jeste li znali? Novija istraživanja:

Oraščići sibirskog cedra sadrže savršeni omjer masnih kiselina. Budući da sadrži vrlo malo zasićenih masnih kiselina, puno jednostavnih bjelančevina i drugih tvari koje koriste našem zdravlju, možemo ih koristiti za smanjenje rizika od nastanka srčanih bolesti.

Smolu sibirskog cedra nazivamo i "živica", što u prijevodu znači "život".

Ulje sadrži selen koji u kombinaciji s vitaminima A, C, E i beta karotenom blokira kemijske reakcije, uz pomoć kojih nastaju slobodni radikali. Isti uzrokuju prerano starenje i predstavljaju veliki rizik za razvoj raka. Spomenuta kombinacija hranjivih tvari tako predstavlja snažnu formulu koja može ozdraviti mnoge bolesti.

 
Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.