Članci i enciklopedije

Kopriva (Urtica dioica)

Kopriva (Urtica dioica)

Kopriva (Urtica dioica)

Čaj od koprive tradicionalno se koristi za njegu kože jer analgetičke i protuupalne tvari u čaju olakšavaju simptome akni, ekcema i drugih tegoba povezanih s kožom. Antioksidansi u čaju mogu ubrzati cijeljenje rana i sprječavaju ožiljke.

Opis

Kopriva

Latinsko ime:

Urtica dioica

Upotrebljivi dio:

Listovi, korijenje

Druga imena:

Obična kopriva, velika kopriva, pitoma, pasja kopriva

 

Opći opis i povijest:

Koprivu svrstavamo u porodicu kopriva. Biljka je trajnica. Poznajemo više vrsta kopriva. Beremo listove velike koprive koju prepoznajemo po uglatoj stabljici i koja, za razliku od mrtve koprive, peče na dodir. Osjećaj peckanja stvara histaminska kiselina koja doduše nije opasna. Kopriva cvate od svibnja do kolovoza. Tih mjeseci također beremo listove i izdanke, dok korijenje beremo u svibnju i srpnju.

Biljka ima dugačku povijest korištenja. U prošlosti su vlakna iz stabljiki koprive koristili za izradu krpa, a listove za pripremu salate. Od antičke Grčke pa sve do danas zabilježena je tradicionalna upotreba koprive kod liječenja kašlja, tuberkuloze i artritisa te za poticanje rasti kose.

Vlakna iz stabljiki koprive pronađena su na nalazištima iz brončanog doba kada su koprivu koristili za izradu užadi i struna. Od vlakana su također izrađivali papir.

Rimljani su uz pomoć koprive poticali cirkulaciju u nogama te učinkovito uklanjali i reumu.

U Irskoj su vjerovali da koprive rastu tamo gdje žive patuljci, a uvjereni su bili i da su iste učinkovita zaštita od vještica.

 

Korištenje u prehrani i upotreba:

Listove koprive možemo koristiti kao ukusnu salatu ili s njima nadomjestiti špinat. Za kuhanje je najbolje odabrati mlade listove jer su stariji listovi gorki. Koristiti ih možemo i u pripremi pesta, palente i kaše.

Koprivu možemo dodati u ukusne povrtne smoothije, a ukusan je i čaj od posušenih ili svježih listova koprive. Uz pomoć čaja možemo odagnati proljetni umor.

 

Upotreba u zdravstvene svrhe:

Kopriva pozitivno utječe na povišeni krvni tlak, zbog čega se preporuča za liječenje hipertenzije. Uz njezinu pomoć možemo spriječiti nastanak bolesti srca i krvožilnog sustava.

Dokazano je da usporava rast stanica raka prostate. Također je korisna kod liječenja benigne hiperplazije prostate.

Prirodan je lijek za alergije.

Čaj od koprive tradicionalno se koristi za njegu kože jer analgetičke i protuupalne tvari u čaju olakšavaju simptome akni, ekcema i drugih tegoba povezanih s kožom. Antioksidansi u čaju mogu ubrzati cijeljenje rana i sprječavaju ožiljke.

Korist čaja od koprive koja najviše obećava i dobro je istražena povezana je s njegovim djelovanjem na bubrege. Kao snažan diuretik čaj od koprive može potaknuti zdrav protok urina.

Uz to je i odlično sredstvo za detoksikaciju jer čisti krv.

 

Jeste li znali? Novija istraživanja:

Bor je važan mineral u našem tijelu, a možemo ga pronaći i u koprivama. Povezujemo ga s održavanjem udjela kalcija u kostima, što znači da kopriva može spriječiti nastanak osteoporoze.

 

Copyright © 2012 - 2024 | Be Healthy d.o.o.